Pekinške race

Zdravje, vedenje, hrana, oprema...

Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 13 Mar 2014, 21:34

Ker še nihče ni, in verjetno tudi ne bo predstavil pekinške race, bi jih rada predstavila jaz. Doma imam dva racaka Dexterja in Beti (ime dobil še preden smo vedeli spol) :biggrin: , drugače pa spol ugotoviš po tem, da imajo samčki zavito perje na repkih in malo drugače se oglašajo od samic. Stara sta leto in 5 mesecev. Obožujeta različno zelenjavo in sadje... pogosto grem v trgovino in kupim zelenjavo prav za njiju, ker jih je res užitek gledati kako uživata v poslasticah, še posebno imata rada paradižnik :) Obožujeta tudi kopanje in počivanje v senci. Poleti imajo pekinške race belo perje, na jesen pa se jim malo rumenkasto obarva. Doživijo starost do 12 let.

Pekinške race so res čudovite živali, ki se navežejo na svojega skrbnika (Dexter in Beti se takoj, ko me zagledata začneta glasno oglašati in neprestano hodita za mano :biggrin: ), neprecenljivo jih je opazovati kako uživajo v plavanju in namakanju v vodi. Najbolj žalostno pa je, da se veliko prevečkrat sliši za pekinške race na jedilniku in veliko preveč je zgodb, ko so uboge živalce zaprte v neskončno premajhnih kletkah, brez vode, primerne hrane, zraka, vsega... Žalost od žalosti :sad:

No namen tega je, da se vidi, da ne gre vsem račkam tako slabo, ampak da obstajajo tudi kakšni razvajenčki ;)
Vsem račkam in na splošno vsem živalim želim, da bi uživale v življenju in bile ljubljene :)

http://shrani.si/f/o/HX/3rCNaoNH/raci1.jpg
http://shrani.si/f/6/TK/4QQ83u4r/raci2.jpg
http://shrani.si/f/T/AG/3KAVN7RP/raci3.jpg
http://shrani.si/f/1Z/WY/4qOidg6O/raci4.jpg
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Slavica » 14 Mar 2014, 07:06

iiiiii, račke, prelepa sta <3
Kako pa je z mladiči, imate potem male račke, ali se račke tudi S/K?
Kaj pa pozimi, kako pa mraz prenašajo?
(nimam pojma o racah :blush: , bi pa rada vedela, zanimiva tema :verygood: )
Slavica
 

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a B&E » 14 Mar 2014, 07:47

Vau to je pa res lepo, da so tudi pekinške race ljubljenčki ne hrana :verygood:
Joj jaz bi tudi enkrat imela ribnik z ribicami in račkami :rolleyes: Ali grizejo?
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 14 Mar 2014, 08:23

Mladičkov nimamo, ker sta tako ali tako oba samčka. Ta dva sta pa se izvalila pri nas, tako da sem z njima od izvalitve naprej. Rac se načeloma ne kastrira oz. sterilizira, ker imajo veliko bolj zapletene razmnoževalne organe globlje v telesu in je malo nevarno to početi, prav tako kar se tiče anestezije, je možno da se ne zbudijo več. Kvečjemu bi prišla prav kemična kastracija (podobno kot kontracepcijske tablete pri ženskah). Za to sem se tudi zanimala, ker sta pač dva samca in se lahko ne bi razumela, ampak zaenkrat ni težav, sta navezana en na drugega. Glede zime pa je tako, prvo zimo sta bila notri, ker sta bila še premajhna in nista imela primernega perja. Naprej pa so lahko zunaj, ker jih mraz čisto nič ne moti, imeti morajo samo neko zatočišče, kjer je malo topleje, da se lahko umaknejo pred mrazom če to želijo. Ponoči jih imam obvezno notri, čez dan pa imata prosto, kakor želita. :) Grizejo pa kakor kdaj, če sta kaj jezna na koga ga malo ugrizneta, ampak ni sile (bolj ščipajo, kot grizejo) :)
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Malina » 14 Mar 2014, 09:55

Ježeš, kako sta lepa. :romance-inlove:
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Račka » 14 Mar 2014, 13:30

Jooooj, krasna sta! :rolleyes: (jst tud mela :blush: ... sam pol bi pa res dobila kakšne papirje za podpisat)
Račka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: 06 Dec 2013, 13:19

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a B&E » 14 Mar 2014, 20:50

Kako je pa zdaj Beti ime? :mocking:
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 15 Mar 2014, 09:35

Še vedno je kar Beti :biggrin: Čeprav ima itak kup vzdevkov (Betko, Betonzel, Lubček, Miško...) :rofl2:
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Slavica » 03 Maj 2014, 15:53

saj jaz se nič ne spoznam na race, ampak sem slišala, da nekatere sorte jedo polže. Tele verjetno niso polžejedke? :scratchhead:
Slavica
 

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 03 Maj 2014, 16:33

Ja, jesta polže, če jima kakšen pod kljun pride... ampak če bi ju pa na vrt spustila, da bi tam pojedle polže, bi pa zraven še vsa zelenjava šla (ko smo že imeli debato o polžih na vrtu) :biggrin:
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Didi » 15 Jul 2014, 16:54

Sem jih pokazala našemu tatiju, ki že lep čas sanja o polžojedem domačem ljubljencu.
kaj je treba vedet preden se odločiš za pekinško račko? Take čist osnove me zanimajo. Rabijo par, kaj jejo, kako prezimijo, rabijo ribnik/bazenček, kako velik, koliko so velike same, kakšne bolezni, ki jih rade napadejo, kako prenašajo pse
Didi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 143
Pridružen: 10 Mar 2014, 19:35

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 15 Jul 2014, 18:03

Odvisno je, ali jih boste kupili že odrasle oz izvaljene, ali se nameravate valitve lotit sami. Predvidevam, da jih boste kupili že odrasle, kajti samo v tem primeru se da sigurno določit spol. Kar se spola tiče je odvisno koliko jih nameravate imeti... če je število dva, je najbolje dve samički ali samček-samička, če jih nameravate imeti npr. 14 pa je najbolj primerno 2 samčka in 12 samičk, torej en samček na 6 samičk. Samičke tudi dnevno valijo jajca (so užitna, vendar je bolje da so termično obdelana, ni jih najbolj priporočljivo surove jesti, tako kot jih nekateri). Kot mladički jedo štarter za piščance, ki se ga dobi v kmetijskih zadrugah, odrasle pa jejo pšenico in koruzo, to je vsaj pri meni osnovna hrana, pa tudi kakšen ječmen lahko jejo... potem pa regrad, skoraj vso zelenjavo (ne kakšnih čilijev, paprike, neobičajnih stvari), sadje (ne kakšnih agrumov in tega ampak bolj te običajne stvari, ki rastejo doma), tudi iz travnika bodo trgale kar jim bo všeč, jedle polže ... povedati je treba tudi to, da če je dež in kje malo stoji voda, tam bodo račke vse zrile kot buldožer :biggrin: in trave tam več ne bo, dokler se seveda ne zarase nazaj... ko je pa normalno suho vreme ne naredijo nobene škode. Ko so race odrasle so lahko zunaj, tudi na snegu brez problema... vendar pa morajo imeti neko zavetje, nek pokrit zaprt prostor, kjer se lahko skrijejo pred vremenom, ki jim ne ustreza. Tudi ponoči je bolje, da imajo hiško oz. zaprt, pokrit prostor, in niso čez noč zunaj, ker je pač nevarno za njih (lisice, kune... da o ljudeh ne govorim), hiška pa niti ne rabi biti tako velika (1 kvadratni meter/raco). Voda mora biti obvezno neprestano na voljo, ker med jedjo vedno pijejo in se jim zatika v grlu, če nimajo vode, nujna stvar je tudi ribnik oz. bazenček, ker so to vodne race... tako kot tudi mlakarice, in najbolj uživajo v čofotanju in se tako tudi ohladijo. Jaz imam za dve raci približno za 1000l vode velik ribnik, velik mora biti pač toliko, da ne dosežejo tal, se lahko malo potaplajo in zaplavajo kakšno dolžino... Raca sama je visoka (brez vratu) okoli 30cm, dolga okrog 40cm, vratu pa je potem v višino še kakih 20cm. Če imajo svojo hiško, je primerna velikost vrat približno za A4 format. Kar se bolezni tiče ni nobene take, ki bi jih napadala... so bolj druge živali, za katere so race plen... izjema so razne ptičje gripe in to kar je "in" na vsake toliko časa, za kar se pa sploh ne ve ali je resnično ali ne. V primeru poškodb pa je veterinar na veterinarski fakulteti v Ljubljani - Ambulanta za ptice, male sesalce in plazilce (dr.Račnik). Kar se tiče odnosa s psi je tako, odvisno koliko stare bodo race ki jih boste dobili, od tega je odvisno tudi kako bodo navezane na vas... pri meni sta se Dexter in Beti izvalila in sta navezana name, vedno hodita za mano, takoj ko me zagledata začneta na glas gagati in prideta do mene... ne vem pa kako je če se posvoji odrasle race, mogoče se bodo tudi bale ljudi, odvisno tudi od prejšnjega skrbnika, kakšen odnos je imel on do njih. Če postavim za primer naši raci v odnosu do psov in drugih živali je tako: pes ju niti ne zanima, dokler ju on pusti pri miru, če bo na enkrat velik pes skočil k njima, se ga bosta zelo ustrašila, še posebej, če gre za velikega psa... Kar se mačkov tiče jih raci pustita pri miru, samo včasih, če Johnny ali Lucky leži na travi sam kje blizu njiju, ga raci malo zapodita, to zgleda tako, da vrat skoni naprej ob tla in zašiba proti mačku ( nič jima ne naredita, mogoče bi ga, če bi maček še vedno ležal na tleh malo prijela za rep). So pa pekinške race kar napadalne, rade ščipajo s kljunom, tako da kakšna modrica od ščipanja na nogah ali rokah ne uide, pa tudi v natikačih je treba paziti na svoje prste, ker jih lovijo :smiles: Aja nastilj v hiški je pa najbolje, da je žaganje... pa počasi ga veliko rata tako da je treba tudi vzeti na znanje, da bo to žaganje treba nekam odstranit in ga nekje tudi dobiti (tisto kar se kupi v živalskih trgovinah v vrečah je premalo). Še dva dejavnika sta, ki znata biti pomembna, pekinške race ne morejo nadzorovati kdaj kakajo in lulajo, pač ko je je in takrat pade... tako da, če imate kakšne tlakovce ali ploščice, ki so zelo lepo urejeni, in bo raca imela dostop do tam, morate pač vedeti, da bodo pokakani. Potem je pa še perje, izpada jim vsakič ko se menja letni čas in vremenski pogoji, in to je kar veliko perja... jaz ga pobiram po travi, razen spomladi, ko to namesto mene naredijo ptički :cleaning: Če te še kaj zanima pa kar na dan z vprašanjem, bom z veseljem odgovorila... upam da sem na ostala vprašanja dovolj dobro odgovorila :)
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Račka » 18 Jul 2014, 11:31

Huh... ni kar tako tele račke imet... ne gre samo nabavit jih, potem pa :nails: .
Res bravo za tole podrobno predstavitev! :verygood:
Račka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: 06 Dec 2013, 13:19

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a B&E » 18 Jul 2014, 20:24

.M. očitno vse obvlada o račkah :cool: Kako so pa račke z čistočo? Imaš lahko v ribniku tudi ribe? Foooovš ful :biggrin: Ko bom pa jaz velika bom imela tudi veeelik ribnik in dve račke:yes:
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 19 Jul 2014, 08:17

Race z ribam sigurno ne bi bile združljive... verjetno bi jih pojedle oz. bi jih lovile in poškodovale, to je prvo... drugo pa je to, da zelo umažejo vodo, ker kakajo noter, s kljunom brskajo po zemlji in blatu in se potem umijejo v vodi... hitro tudi nastanejo alge, s čimer imam jaz težavo ker voda v dveh dneh začne postajati zelena. Kakšnih dodatkov proti algam pa ni pametno dodajati ker pač race to vodo pijejo in bi jim lahko škodovalo. Filter v vodi se hitro zamaši, prav tako črpalka zaradi perja in blata, tako da je s tem še več težav. Jaz sem imela na začetku črpalko in filter pa sem ga morala na dva dni celega, vso gobo in vse očistiti ker se je zamašil, tako da ga sedaj sploh nimam. Vodo pa popolnoma odstranim in zdrgnem ribnik v celoti vsaj enkrat na mesec, potem pa natočim svežo vodo. Kar za ribe spet ne bi bilo ok, bi poginile ker potrebujejo postano vodo itd. Če je le možnost je najbolje imeti ribnik na senčni strani, da je če se le da cel dan v senci, tako se alge počasneje razmnožijo in nastanejo nasploh, ker se voda počasneje segreje in so slabši pogoji za nastanek alg. Pri meni je popoldne ribnik na soncu, tako da bom verjetno kar drevo posadila tam, da bo senca :biggrin: kaj drugega mi tako ali tako ne preostane.
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a .M. » 04 Avg 2014, 19:31

Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a *šiva* » 04 Avg 2014, 19:39

Ha ha ha ha ha pa sej to ne moreš verjet, malo me spominjata name :P :rofl2: .
Homo homini lupus est.
Uporabniški avatar
*šiva*
Moderator
 
Prispevkov: 1602
Pridružen: 20 Nov 2013, 21:07

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a B&E » 04 Avg 2014, 20:05

:ducky: :ducky: <3
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Slavica » 05 Avg 2014, 19:53

*šiva* napisal/-a:Ha ha ha ha ha pa sej to ne moreš verjet, malo me spominjata name :P :rofl2: .


:rofl2: :rofl2: :rofl2: :bye:
Slavica
 

Re: Pekinške race

OdgovorNapisal/-a Lan B » 24 Feb 2021, 21:04

Živjo
Zelo rad imel dve Pekinški raci po možnosti ženski spol samo nikjer v Sloveniji jih ne najdem, če kdo ve kje bi jih lahko dobil. In tudi nebi jih rad kupil ka so že en let stare ampak ka so bile lih izvaljene zato ker je potem večja možnost da se navežejo nate. Res prosim za odgovor če kdo ve kje se da dobiti pekinške race. Hvala
Lan B
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 24 Feb 2021, 20:59


Vrni se na O OSTALIH ŽIVALIH



Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron