NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Društvo Lajka » 02 Dec 2013, 22:42

Naravno, normalno in nujno.
 
Te tri besede so najpogosteje uporabljene in zlorabljene, kadar človek opravičuje svoj morilski pohod nad živali in tudi nad sočloveka. Ubijanje živali za hrano je menda naravno, normalno in nujno. Pa vprašajmo – kaj je v ubijanju normalnega? Ali ni morda ravno v tem problem naše civilizacije, da sem nam zdi ubijanje normalno? Da zmoremo celo tak lapsus, kot je združitev dveh popolnoma nezdružljivih besed, in sicer "humano ubijanje"?! Normalno se je namreč tudi zdelo belemu gospodarju ubijanje temnopoltih sužnjev, pa ubijanje Judov je bilo tudi normalno in menda celo nujno. Kaj torej pomeni normalno? Kdo odloči o tem, kaj je normalno? To seveda določi prevladujoča ideologija, v kateri živimo, ideologija, ki temelji na tem, da ima močnejši pravico postaviti se nad šibkejšega. Kaj bi bilo razumljeno pod pojmom normalno, če bi živeli v ideologiji, kjer močnejši ščiti šibkejšega, kjer cilj ne opravičuje sredstev? Ubijanje zagotovo ne.
 
Ubijanje živali je nujno. Tako trdijo, ko gre za naše zdravje. Pravijo, da je nujno, da se zdravila testirajo na živalih - za dobro ljudi menda, a hkrati zamolčijo, da testiranje na živalih nima za človeka nikakršne dodane vrednosti. Vsakič znova me začudi, kako se po eni strani človek silno rad distancira od živali in od narave, mučno mu je priznati kakršnekoli skupne lastnosti z živalmi, po drugi strani pa v istem hipu zatrjuje, kako imajo testiranja na drugi vrsti zanj vrednost. Kako je lahko temu tako, ko pa smo si menda tako zelo različni? Ali gre morda zgolj za popolnoma drugačne interese? Trenutno v svetu obstaja cela vrsta alternativ za opravljanje poskusov, ki ne vključujejo živih čutečih bitij, ampak se ne uporabljajo. Čeprav so alternative cenejše, obstaja velik trg, ki ustvarja profit z vzrejo poskusnih živali in seveda srborito brani svoje finančne interese. Denar je baje sveta vladar. Ni potrebno biti Einstein, da bi vedel, v katerem grmu borovnica raste.
 
Ubijanje živali je tudi nujno s stališča zdrave prehrane. Ta trditev pomeni, da vsi, ki ne jemo živali, smo ali duhovi, ki se oglašamo iz onstranstva, ali pa smo tik pred tem, da se tja preselimo. No, temu še zdaleč ni tako. Kar veliko število ljudi, in vsak dan več nas je, je popolnoma opustilo prehranjevanje z živalskimi produkti. Svoje življenje živijo naprej zdravo in brez problemov. To sicer ne pomeni, da ne boste tu pa tam kdaj zboleli, ampak se vprašamo – a  karnisti so pa vsi zdravi? So torej bolnice polne le bolnih veganov in vegank? Se vam zdaj vsaj približno svita?
 
In nenazadnje – ubijanje je naravno. Le poglejte leva, ki ubije gazelo, zebro! Kako boste njemu dopovedali, da ne sme ubijati, to je vendar naravno, nagonsko! Ja res je, ampak na tem svetu niso samo levi in nismo samo mesojede živali. Ta svet je prepoln rastlinojedih živali. Zakaj se ne bi zgledovali po njih? Ker je to nenaravno? Ker je pračlovek lovil živali za hrano? Naj enkrat za vselej opravimo s pračlovekom. Nihče izmed nas prisotnih namreč ni imel nobenega neposrednega stika in vpogleda v dejansko življenje in prehranjevanje pračloveka ali predjamskega človeka. Razen, če ima kdo doma v garaži skrito plovilo, ki lahko potuje v času, a močno dvomim. Špekuliramo in na podlagi špekulacij upravičujemo ubijanje. V resnici nimamo več nobene zveze s tem, kar je naravno, ker to naravno v sebi vsak dan ubijamo s tisoč in eno kemikalijo, ker živimo v centralno ogrevanih stanovanjih, se vozimo z avtomobili, pečemo v mikrovalovkah in še in še. Pri tem pa močno obremenjujemo naravo. Biti potrošnik ni naravno in ni del narave. Sicer pa je del narave tudi to, da nekatere živali pojedo svoje otroke, da pajkovka črna vdova poje svojega oplojevalca? Si predstavljate kako bi to zgledalo v človeškem svetu, kjer se sicer pojem "naravno" postavlja na pediestal, ko se kolje druge v imenu "naravnega, nujnega in normalnega"? Bodimo dosledni, nenazadnje nas je ravno dvojna morala pripeljala pred skorajšnji propad te patološko narcisoidne civilizacije.
 
Povežite dejstva.
Uporabniški avatar
Društvo Lajka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 21 Nov 2013, 14:44

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a LukaLajka » 07 Dec 2013, 21:18

Prehrabena industrija za ljudi je največje morišče v zgodovini zemlje.

Sam menim, da izgovori kot vsi jedo meso, človek rabi meso, saj živali tudi jedo meso itd. tu pač ne zaležejo. Vsi niso ti, torej bodi sprememba v svetu. Če bi človeško meso rabilo meso bi vsi vegetarijanci in vegani umrli, pa ne. Živali jedo koliko rabijo, prehranske navade ljudi pa so kontrolirane s strani mesne industrije.

Sam sem vegetarijanec že več kot leto in svoje določitve ne obžalujem. Počutim se odlično (beljakovine pač nadomestim z raznimi dodatki) in kar je najbolje, vem da zaradi mene ne bo umrla niti trpela nobena žival več.
LukaLajka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 07 Dec 2013, 21:05

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a motherwolf » 30 Dec 2013, 17:35

Težko je prepričevati druge o tem, da je nujno, da nehamo jesti živali. Še posebej, ker smo tisti malo starejši rasli z mamino govejo juhico, svinjsko pečenko itd. :sad: Tudi sama sem bila zasvojena z okusom mesa. A sem se zavestno odločila, da nikoli več...zasvojenost je bila tako huda, da še sedaj po toliko letih včasih sanjam, da jem meso... :shock: .lahko povem da sem 90% veganka in da mi ničesar ne manjka.. :verygood: Dovolj je bilo mučenja, groze...vsak lahko pri sebi spremeni kar zmore...Nekateri zmanjšajo vnos živalskih stvari drugi ne zmorejo. A če obstaja zavest, da je NAROBE, kar delamo živalim...je še upanje... :goodluck:
Uporabniški avatar
motherwolf
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 28 Nov 2013, 12:06

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Slavica » 30 Dec 2013, 20:27

:giverose:
Slavica
 

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a B&E » 30 Dec 2013, 21:20

Razumem, da naše babice in dedki niso živeli v takem obliju kot mi in je bilo meso redko na mizi. Zato so ga še posebaj radi jedli bogati, prazniki pa tudi niso smegli biti brez njih. Tako se mi zdi, da je meso postal sinonim za dobro, za nekaj več. Žal pa se je sčasoma prihajal vedno bolj in bolj pogosto na meni. Danes gledam nekatere, ki morajo že za zajtrk kakšno salamco prigriznit, potem za kosilo obvezno kakšen zrezek, zvečer pa še kakšne hrenovke. Zadnjič sem brala da v primerjavi izpred 50 leti pojemo 4X več mesa :shock: Kako je to potem normalno?! Verjetno v primerjavi z 500 leti nazaj pa še mnogo več.
V zahvalo tradiciji danes, ko rečem da ne jem mesa slišim da sem razvajena, da so včasih vse pojedli, da nekateri nimajo denarja da bi se šli te vege fore ipd. :fool (mojemu fotru je naprimer zelo težko razložit, da to ne pomeni, da nažigam superbio tofu za 100evrov na kilo cel dan, ampak za kosilo pojem krompir, zelenjavo, zelenjavni zrezek ali pohan sir ali kaj podobnega in solato) Osebno se mi zdi, da imamo ljudje, glede na to, da smo vsejedi po naravi, izbiro. In če se nekdo odloči da ne bo jedel mesa zaradi moralnih razlogov jih nehajmo kritizirat! Vsak se odloči zase, s tem če kdo je ali ne je meso, pa na tretjo osebo nič ne vpliva. Nehajmo vedno iskati napake v dobrem.
Glede mene, saj pravim, je včasih težko, ko skače žlahta po glavi. Želim si, da bi že v otroštvu, ko me je to motilo imela več podpore, ampak jbg je nisem, sem zdaj na svojem in se z fantom počasi, ampak uspešno prilagajava :verygood: . Babica mi kar naprej tečnari z govedino in govejimi juhami itd. Sem ji že stokrat razložila pa nič. Zdaj pa nič več ne rečem, vzamem meso, ga skuham kužku pa je :biggrin: :biggrin:
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Račka » 30 Dec 2013, 22:51

Poveš, da je goveja juha nič drugega kot poscana govedina... mogoče še njo mine. :biggrin:
Račka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: 06 Dec 2013, 13:19

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a LukaLajka » 05 Jan 2014, 12:43

Jaz menim, da če bi si ljudje morali sami uloviti žival in priskrebti meso, nas bi bilo veliko več vegetarijancev.
LukaLajka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 07 Dec 2013, 21:05

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Mačja mama » 05 Jan 2014, 18:22

B&E napisal/-a:Osebno se mi zdi, da imamo ljudje, glede na to, da smo vsejedi po naravi, izbiro. Vsak se odloči zase, s tem če kdo je ali ne je meso, pa na tretjo osebo nič ne vpliva.


Si želim da bi tudi vegani/vegetarijanci imeli ta odnos do mesojedcev, ne samo da ga zahtevajo kontra. Jst mesa sicer ne jem in to že kar nekaj časa, mi gre pa NEZNANSKO na živce ko militantni vegani težijo vsem okoli sebe s takimi forami kot so na primer v prvem postu. Dej jej kar hočeš in bodi tiho, dej mir ljudem in nehi jih prepričevat kako je to nemoralno pa nezdravo pa kruto pa ne vem kaj še vse. To je hujše kot jehove priče k težijo folku na vsakem koraku, madona... :mad: :mad: :mad:
Uporabniški avatar
Mačja mama
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 Dec 2013, 09:43

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a B&E » 05 Jan 2014, 19:58

To se čisto strinjam :verygood: Jaz tudi ljudem daje spoštovanje in pričakujem da mi ga dajejo nazaj :) Foter je zagrižen mesojedec, ampak ga moram zelo pohvalit, saj si drug drugemu dava vzajemno mir in si ne teživa z brezveznimi forami, ker oba veva, da ne bova drug drugega prepričala in se lahko samo kregava in se zato raje kaj drugega pogovarjava.
Pa tudi ko sebe pogledam, vidim da so name bolj vplivali (tudi za druge stvari) ljudje z pozitivnim vzgledom, nikdar pa ne z tečnarjenjem :)
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Malina » 05 Jan 2014, 23:34

B&E napisal/-a:To se čisto strinjam :verygood: Jaz tudi ljudem daje spoštovanje in pričakujem da mi ga dajejo nazaj :) Foter je zagrižen mesojedec, ampak ga moram zelo pohvalit, saj si drug drugemu dava vzajemno mir in si ne teživa z brezveznimi forami, ker oba veva, da ne bova drug drugega prepričala in se lahko samo kregava in se zato raje kaj drugega pogovarjava.
Pa tudi ko sebe pogledam, vidim da so name bolj vplivali (tudi za druge stvari) ljudje z pozitivnim vzgledom, nikdar pa ne z tečnarjenjem :)


:text-goodpost: prepricevati prepricane je bolj ali manj brezplodno pocetje. Vsak ve sam zase,kako se orientira, informacij je v danasnji cyber dobi vec, kot jih lahko posameznik predela...naj se odloci vsak po svoje.
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Jagoda » 07 Jan 2014, 23:13

Bi se strinjala, če bi znali upoštevati eno in edino resnico - da se naše pravice nehajo tam, kjer se začnejo pravice drugega. In da je pravica do življenja nad tisto pravico, da imam pravico do kogarkoli ali česarkoli pač samo zato, ker sem človek...Ja, vsak se odloči po svoje in vsak sprejme tudi odgovornost za svoje odločitve - na tak ali drugačen način, na tem ali onem svetu...
Uporabniški avatar
Jagoda
Moderator
 
Prispevkov: 164
Pridružen: 20 Nov 2013, 21:09

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Račka » 13 Jan 2014, 09:33

:text-bravo:
Račka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: 06 Dec 2013, 13:19

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Buba » 31 Jan 2014, 01:07

:text-goodpost: ...kako zelo se strinjam z zapisanim... :text-bravo:
Uporabniški avatar
Buba
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 20 Jan 2014, 00:16

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a rozika » 25 Apr 2015, 21:05

"prepricevati prepricane je bolj ali manj brezplodno pocetje" ali pač ne. Jaz sem bila nekoč prepričana, da ne bom nikoli vegi, no sedaj sem veganka. Moji starši so bili stoprocentno prepričani, da bom najmanj hudo zbolela, če ne kar umrla, pa sedaj tudi oni pojedo veliko manj mesa.
rozika
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 25 Apr 2015, 20:31

Re: NARAVNO, NORMALNO IN NUJNO

OdgovorNapisal/-a Malina » 26 Apr 2015, 20:44

Rozika, :text-welcomewave: :sunny:
Cestitam - nimam cesa drugega rect. :clapping:
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45


Vrni se na LAJKA GLASNO RAZMIŠLJA



Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron