Življenje s starejšim psom

Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Društvo Lajka » 21 Nov 2013, 20:31

Naključje je hotelo, da se nam je pred slabimi tremi leti povsem nenačrtovano pridružila starejša psička. Pravzaprav zelo stara in v zelo slabem stanju. Po njej je mrgolelo bolh, njena koža je bila od pikov vsa vneta, od praskanja pa polna ran in ranic. Tačke in rep je imela skoraj povsem gol, pa tudi sicer je bila njena dlaka redka in slaba. Rezultati krvnih preiskav so pokazali na letom in stanju primerno slabše delujoče organe in močno okuženost s filarijo. Prognoza? Neznanka.

Ko smo jo rešili bolšje nadloge, je prvih nekaj dni več ali manj prespala. Kdo ve po koliko letih prvič sproščeno, brez neznosnega srbenja. Morda ravno zato ni vnašala nemira med ostalo pasje mačjo druščino, ko pa si je končno odpočila, se je že tudi sama počutila, kot da je tu doma. Brez težav se je vklopila v vse rituale in se hitro naučila, da je najboljši prostor za spanje na postelji, kjer spijo ljudje. V njenih letih pač ne gre izgubljati časa, saj nikoli ne veš kdaj ga bo zmanjkalo in bo skok na posteljo prehud podvig za ostarele kosti.

V prvih nekaj mesecih smo se trudili predvsem omiliti posledice slabe oskrbe. Prebava se je ob dobri hrani hitro uredila in proti vsem pričakovanjem je na golih mestih že prav kmalu začela rasti lepa in svetleča dlaka. Postala je živahna in navidez zadovoljna psička, ki nas je ob prihodu domov hitela pozdravljati s svojim razglašenim laježem. Začelo se nam je zdeti, da celo sliši precej bolje kot ob prihodu.

Leta pa hitro tečejo in starost ne prizanaša nikomur. Začela so se poznati tudi naši Old Lady. Sem in tja se je med potjo ustavila ob oviri, kot da bi pozabila kam je namenjena, nekaj trenutkov stala in zrla v neznano, potem pa se stresla in nadaljevala pot kot da se ni nič zgodilo. S tem svojim početjem nas je nemalokrat dodobra nasmejala.

Zdaj njeni koraki postajajo vse bolj počasni in negotovi. Njenemu zgubljanju se ne smejemo več. Kolikor se da ji pomagamo in jo prestavimo tja, kamor se nam zdi, da je namenjena. Sem in tja, na kakšen boljši dan, še vedno pozdravi s svojim zamolklim laježem. Včasih sicer obrnjena povsem stran od vrat, ampak ritual je vseeno pravi. Lahko rečem, da še vedno najraje spi na postelji, le da ji to veselje privoščimo le še kadar je kdo zraven. Nerodnost pri skoku dol bi lahko povzročila prehude posledice.

Kljub letom (ali pa prav zato) tudi kakšno ušpiči in se zbaše na najbolj nedostopna mesta, kjer je zlepa nihče ne najde. Recimo za kakšno omaro, kamor še mačkom ne uspe priti. Ugotavljam, da morda to počne takrat, ko se ne počuti najboljše. Včasih, kadar je do svojih služabnikov nekoliko bolj prijazna, nas s cviljenjem pokliče. Bolj nerodno je, če ždi kje v tišini. Pa ji še ne pustimo, da bi se kam zavlekla. Zdi se nam, da zadnja leta še niso dovolj odtehtala kar nekaj tistih prej. Verjamem, da s tako odločitvijo še vedno soglaša.

Pravijo, da nismo narejeni za večno. Pravijo tudi, da so pasja življenja že tako prekratka in da posvojitev ostarelega psa prehitro prinese bolečino ob izgubi. Morda. Vem, da je naša Old Lady na koncu svoje življenske poti. Z nami je šele tretje leto, pa se mi zdi kot njeno celo življenje. Ko bo odšla, bolečina ne bo nič manjša. Ostal pa bo neprecenljiv občutek, ki ti ga da lahko samo ostareli pes, ki te sprejme za svojega.

Avtor: Šlepi
Uporabniški avatar
Društvo Lajka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 21 Nov 2013, 14:44

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Malina » 25 Nov 2013, 17:19

Šlepi, Old Lady ima neverjetno srečo, da je vsaj na jesen življenja okusila, kaj pomeni topel in ljubeč dom. KOliko njih žal ni deležno niti te relativno kratkotrajne sreče. :cry:
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Larisa » 07 Jan 2014, 23:01

Čudovito napisano :cry:
Uporabniški avatar
Larisa
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 154
Pridružen: 02 Jan 2014, 16:53

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Šlepi » 19 Jan 2014, 20:46

Vmes nas je gospodična malo prestrašla, ravno tolko, da ne pozabimo cenit, da jo imamo, ampak v novo leto smo strumno zakorakali skupaj :)

Lady z družbo vas pozdravlja :)

Slika
Hello, hello remember me? I'm everything you can't control :pardon:
Uporabniški avatar
Šlepi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 476
Pridružen: 25 Nov 2013, 22:42

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Račka » 19 Jan 2014, 20:58

Ooo, lej jo starko! :kiss: :kiss:
Račka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 789
Pridružen: 06 Dec 2013, 13:19

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Malina » 20 Jan 2014, 01:12

Šlepi, še malo, pa boste za v Guinnessovo knjigo rekordov. :verygood: Fajn ste. :kiss:
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Slavica » 20 Jan 2014, 05:34

bejba <3
Slavica
 

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Didi » 12 Mar 2014, 11:21

Moje malo bitje je letos februarja praznovalo 14 let. Tako težko je gledat, ko na sprehodu zaostaja vedno dlje, ko je njegov korak vedno počasnejši, ko večino dneva prespi v svoji košari, ko včasih ko ustane malo pocvili in pošepa, ko pravim Oto šiba šiba in se samo zame potrudi pretečt tistih 10 metrov, pa vseeno po vsakem sprehodu pred hišo še vedno zmerej vrže rit v luft in malo poskače in me pogrizlja, da me spomne da pa še ni čist za staro šaro.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1796618_10202471981334779_305829712_n.jpg
Didi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 143
Pridružen: 10 Mar 2014, 19:35

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Malina » 12 Mar 2014, 13:37

Didi napisal/-a:Moje malo bitje je letos februarja praznovalo 14 let. Tako težko je gledat, ko na sprehodu zaostaja vedno dlje, ko je njegov korak vedno počasnejši, ko večino dneva prespi v svoji košari, ko včasih ko ustane malo pocvili in pošepa, ko pravim Oto šiba šiba in se samo zame potrudi pretečt tistih 10 metrov, pa vseeno po vsakem sprehodu pred hišo še vedno zmerej vrže rit v luft in malo poskače in me pogrizlja, da me spomne da pa še ni čist za staro šaro.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/t1/1796618_10202471981334779_305829712_n.jpg


Didi, tale tvoj ušesman bo še dolgo s tabo, le v malo nižjih prestavah. :praising:
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Didi » 12 Mar 2014, 14:26

JSt tut mislim da se prov poslavljat še ne rabim :D
Didi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 143
Pridružen: 10 Mar 2014, 19:35

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Slavica » 13 Mar 2014, 07:34

prelep ušesman <3
Slavica
 

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Šlepi » 19 Mar 2014, 22:18

Didi napisal/-a:JSt tut mislim da se prov poslavljat še ne rabim :D

Če mene vprašaš tudi ne. Pojma nimaš kako počasi se lahko premikajo, pa se še kar premikajo ;)
Za poslavljanje je čas še vedno tudi pojutrišnem, za proslavljanje je pa vsak dan lih pravi :martini:
Hello, hello remember me? I'm everything you can't control :pardon:
Uporabniški avatar
Šlepi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 476
Pridružen: 25 Nov 2013, 22:42

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Didi » 20 Mar 2014, 09:38

Imam še eno vprašanje. A je katera opazila da vaši seniorčki veliko ali oa več pijejo?
Smo nardili zaradi drugih posegov(zobni poseg) teste za ledvice in jetra(se mi zdi) in ni bilo nobenih odstopanj, edino kar je trenutno z njim narobe je, da ima malenkosten šum na levi strani srčka, ki je tako mini, da ga 3 od 4ih veterinark niti ni slišalo.
Ima katira kakšno idejo kaj bi lahko bilo, ali imam samo pasjo kamelo :)))
Didi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 143
Pridružen: 10 Mar 2014, 19:35

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a *šiva* » 20 Mar 2014, 09:43

Glukozo ste preverili v krvnih testih?
Homo homini lupus est.
Uporabniški avatar
*šiva*
Moderator
 
Prispevkov: 1602
Pridružen: 20 Nov 2013, 21:07

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Didi » 20 Mar 2014, 11:58

Bom poklicala pa vprašala ker nisem sigurna
Didi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 143
Pridružen: 10 Mar 2014, 19:35

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Šlepi » 21 Mar 2014, 08:59

Didi napisal/-a:Imam še eno vprašanje. A je katera opazila da vaši seniorčki veliko ali oa več pijejo?
Smo nardili zaradi drugih posegov(zobni poseg) teste za ledvice in jetra(se mi zdi) in ni bilo nobenih odstopanj, edino kar je trenutno z njim narobe je, da ima malenkosten šum na levi strani srčka, ki je tako mini, da ga 3 od 4ih veterinark niti ni slišalo.
Ima katira kakšno idejo kaj bi lahko bilo, ali imam samo pasjo kamelo :)))

Ja, več pijejo :) Logična posledica staranja. Ledvica delajo vedno slabše, pa morajo vedno več pit, da odstranijo strupe iz telesa. Če je brikete, je to še bolj logično. Old lady zna kašen dan spit skoraj tolko ko buksl, pa je 4x manjša. Če nardiš 1x na leto en dober "sistematski pregled", bo to čisto okej in koristno, nikar pa pri starem psu ne išči česa, ker boš ziher našla kaj ;)
Hello, hello remember me? I'm everything you can't control :pardon:
Uporabniški avatar
Šlepi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 476
Pridružen: 25 Nov 2013, 22:42

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Slavica » 21 Mar 2014, 10:27

Didi, naš Reksič tudi več pije, pa je pregled pokazal, da je vse ok, leta pač, tako da ne biti preveč v strahu :)
Slavica
 

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Slavica » 14 Apr 2014, 10:01

Vsak dan mimo moje službe gospod sprehaja večjega psa (mešanec z nemškim ovčarjem). Pes je star, osivel, težko hodi.
Pravi balzam je gledat, kako se gospod prilagaja njemu, hodita počasi, izredno je potrpežljiv, vsakih nekaj metrov ga poboža,
pes se pa nasloni nanj <3 . Danes sva se zapletla v pogovor o psu, star je 14 let in vmes so gospoda oblile solze " ne bo več dolgo,
dušica moja, kakšno bo potem moje življenje brez njega, najrajši bi umrl z njim :cry: "
:giverose:
Slavica
 

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a Didi » 14 Apr 2014, 12:22

a dej Slavi no ob pol enih popoldne se pa ne spodobi človeka v jok spravljat. :blush:
Jst si sploh nepredstavljam kako bo ko moje buče več ne bo, oz. si sploh nočem in ne želim, midva zdej sam šibava za palčkami in sva srečna :sunny:
Didi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 143
Pridružen: 10 Mar 2014, 19:35

Re: Življenje s starejšim psom

OdgovorNapisal/-a .M. » 14 Apr 2014, 13:30

Lepo je, da so še taki ljudje, ki jim živalski prijatelji toliko pomenijo :) ... in da ne gledajo samo na svoje potrebe in koristi ampak se prilagajajo njim, in jim je mar za to, kako se počuti v tem primeru pes in v kakšnem stanju je. Res je težko, ko veš da je pes že doživel zelo lepa leta in, da ga verjetno kmalu ne bo več ob tebi, sploh si ne moreš predstavljati življenja brez njega. Na žalost pač ne moremo nič narediti glede tega, narava gre svojo pot, kar lahko naredimo mi je to, da živali omogočimo čim lepše življenje :)
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10


Vrni se na Pasji kotiček za zdravje



Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron