Demodikoza - DEMODEX CANIS

Demodikoza - DEMODEX CANIS

OdgovorNapisal/-a *šiva* » 11 Jan 2018, 16:20

NI VSAKO IZPADANJE DLAKE MIKROSPORIJA OZ. DEMODEX SE PREDSTAVI -

Vse bolj pogosta neprijetnost pri psih, še posebej mlajših je pršica z imenom Demodex canis (v nadaljevanju Demodex).

OPIS PRŠICE:
gre za 0,3 mm veliko pršičo, ki se nahaja v globoko v dlačnih foliklih in je normalen prebivalec mikroflore na koži, problem nastane, ko se psu poruši imuski sistem (kot posledica različnih etiologij) in se pršica lahko prekomerno razmnoži, pogosto pa se mu pridružijo še sekudarne infekcije (pes se liže, grize in praska, saj ga spremembe na koži motijo in srbijo, s tem pa na spremembe “dostavijo” še bakterije). Razvojni krog poteka 20 – 35 dni.

OBLIKA BOLEZNI:

- demodikoza se pojavlja večinoma v lokalizirani ali generalizirani obliki (obstaja tudi demodikozni pododermatitis, ki prizadane šape). Pri lokalizirani obliki kot pove že ime samo, se pojavijo drezdlačna mesta lokalizirano - najpogosteje na glavi psa (lahko tudi kjerkoli drugje po telesu) in jih ni več kot 5. Zdravljenje lokalizirane oblike večinoma ni potrebno, saj se spremembe po najkaseje 3 mesecih same zarastejo nazaj z dlako, potrebna pa je vmesna kontrola pri veterinarju, da se prepričamo, da bolezen ne napreduje v generalizirano obliko, o kateri govorimo v primeru, da je brezdlačnih mest več kot 5, pojavljajo se po celem telesu, koža je krastava in vneta. Nekatere živali lahko razvijejo zvišano telesno temperaturo, izgubijo apetit in postanejo brezvoljne. Bolniki s splošno obliko demodikoze potrebujejo takojšnje zdravljenje.

DIAGNOSTICIRANJE:
- za točno postavitev diagnoze se na spremenjenem mestu odvzame kožni ostružek (veterinar s skalpelom postrga po spremembi, ponavadi rana malce zakrvavi, ampak se kri zelo hitro ustavi) in se ga natančno pregleda pod mikroskopom. Kot smo prej omenili, je pršica normalen prebivalec na koži, zato je potrebno za postavitev diagoze upoštevati tako najdbo pršice v ostružku, njihovo število in tudi kožne spremembe na psu.

TERPIJA:

- terapira se generalizirana oblika, lokalizirana se izboljša s starostjo mladiča
demodikozo zdravimo topikalno (amitraz) ali peroralno (ivermektin, milbemycin oxime)

IVERMEKTIN
- sirup (dnevna uporaba)
- NEVARNOST! Previdna uporaba pri pasmah: staroangleški ovčar, škotski ovčar, šetlandski ovčar, avstralski ovčar, borderski ovčar, nemški ovčar,... ter vsi mešanci s temi pasmami, saj imajo lahko v svojem genskem zapisu mutacijo gena MDR1, ki povzroča povečano senzitivost na ivermektin, ki se kaže kot zmanjšana aktivnost psa, slinjenje, izguba ravnotežja, bruhaje, slepota, napadi...

MILBEMYCIN OXIME

- peroralna uporaba, žvečljive tablete
- primeren za pse, ki so občutljivi na ivermektin

AMITRAZ
- kopel
- obolelega psa se skopa vsake 14dni v raztopini amitraza, nato pa se ga ne spira in pusti, da se sam posuši. Priporočljivo je skrajšati dlako pri dolgodlakemu psi, da ima raztopina boljše možnosti dostopa in delovanja.

IMIDAKLOPRID + MOKSIDEKTIN
- ampula, nanos na kožo
- 2 do 4 nanosi (med vsakim nanosom morajo preteči 4 tedni)

ŠE NEKAJ DEJSTEV:
- občutljivost na Demodex canis je genetsko pogojena, zato je priporočljivo, da se psov, ki so pokazali hujše klinične znake ob prisotnosti pršice, ne vzreja.
- pršico prenese na mladiča njegova mati
- v primeru, da se znaki demodikoze pojavijo pri odraslem psu, je nujno, da se ugotovi primarni vzrok padca imunosti (diabetes mellitus, hipotireoidizem, sistemska glivična bolezen, hiperadrenokorticizem, neoplazije, intestinalni paraziti,...)
- pasja demodikoza ni nevarna ljudem (imamo pa tudi človeško pršico: Demodex folliculorum)

Lokalna oblika:
Slika

Slika

Generalizirana oblika:
Slika

Slika

Demodex pod mikroskopom:
Slika

Slika

Vir: http://www.peteducation.com/article.cfm ... 01&aid=729
: http://www.vetfolio.com/dermatology/canine-demodicosis
: https://www.petmd.com/dog/conditions/to ... n_toxicity
Homo homini lupus est.
Uporabniški avatar
*šiva*
Moderator
 
Prispevkov: 1602
Pridružen: 20 Nov 2013, 21:07

Vrni se na Pasji kotiček za zdravje



Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron