PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Društvo Lajka » 02 Dec 2013, 22:59

Praznični dnevi, ko bomo ponovno zamenjali koledar, se hitro bližajo, s tem pa tudi vsakoletno pokanje in ustvarjanje "bojišč". Nikoli mi ni bilo jasno, kaj ljudje vidijo ali morda slišijo v tem, da v okolici ustvarjajo poke, ki prej spominjajo na kakšno vojno fronto kot na veselje ob prehodu v novo leto. Ne samo, da mečejo denar dobesedno v zrak ali pa kar na tla, predvsem je zaskrbljujoče dejstvo, da zaradi "zabave" brezobzirnih posameznikov dejansko nekdo trpi. Poleg majhnih otrok, dojenčkov in starejših ljudi trpijo predvsem živali. Vsaj odrasli lahko te naljube pojave racionaliziramo in jih pač prenašamo, čeprav z nejevoljo, otroci in živali tega niso sposobni, ampak ob vsakem poku doživljajo nepotreben stres.
 

V tem obdobju se v slovenskih zavetiščih znajde skoraj 50 % več živali kot sicer v povprečju med letom. Veterinarji zabeležijo povečano prodajo pomirjevalnih sredstev -  in nenazadnje pokanje povzroča nekaterim živalim hude napade panike in eplilepsije, ki jih zaznamujejo za celo življenje. Mar je to res potrebno - prizadejati nekomu tako strašno trpljenje za nekaj sekund "zabave", ki je že zdavnaj preživeta? 
 
Že več let si društva in posamezniki prizdevamo z osveščanjem in peticijami, da bi slovenski zakonodajalci končno prepovedali prodajo in uporabo pirotehnike, kateri namen je pok, pa zaenkrat korenitih sprememb razen nekaterih omejitev ni. Navsezadnje je tudi žalostno, da župani impresionirajo svoje občane z nakupom drage pirotehnike, sploh v času, ko bi bilo bolj potrebno ta denar nameniti v socialo. Lahko bi na primeri za novo leto raje obdarovali socialno šibkejše, otrokom podarili počitnice na morju ali snegu... idej je veliko, denarja očitno tudi, samo v napačne namene se porablja. Marsikdo izmed nas bi lahko namesto nakupa drage pirotenike namenil denar za kaj bolj plemenitega, npr. kakšno botrstvo, lahko bi obdarovali koga v okolici, ki nima niti za vsakdanji kruh kaj šele za pokalice. Idej je veliko, naša pa je odločitev in vsekakor odgovornost, kako bomo ravnali. Pirotehnika zaseda visoko mesto na lestvici najbolj nepotrebnih, neumnih in nevarnih stvari, za katere premnogi porabljajo svoj verjetno trdo prisluženi denar, ob tem pa še povzročajo muke ljudem in živalim.
Uporabniški avatar
Društvo Lajka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 21 Nov 2013, 14:44

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a .M. » 09 Dec 2013, 09:16

Mene že dva meseca vnaprej skrbi to pokanje. Vsako novo leto doma zaradi mojih ljubljenčkov prižigam radio in televizijo da vsaj malo ublažim pokanje, ki prihaja od zunaj... Pa se moji na srečo še niti ne zmenijo tako za to in nimam hujših težav, potem pa pomislim na vse tiste živali, za katere ljudje ne skrbijo tako kot bi bilo treba, za pse na kmetijah in pri ljudjeh, ki jih imajo zaprte v kočah ali na kakšni verigi in sploh nimajo možnosti da se kam skrijejo, groza... pa divje živali, ko mularija ob gozdu meče petarde... Vsako leto imam zaradi teh nepotrebnih pirotehničnih izdelkov pokvarjene vse praznike, ker se sekiram kako živali trpijo ob pokanju, ki ga povzroča človek s temi nepotrebnimi, nevarnimi, okolju škodljivimi in dragimi igračkami :madhous:e
Uporabniški avatar
.M.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 424
Pridružen: 07 Dec 2013, 13:10

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Malina » 09 Dec 2013, 09:56

.M. :text-welcomewave: :sunny:

Tovrstna zabava je res barbarska, škodljiva, nevarna, pa še neumna zraven - denar mečeš dobesedno v luft. :fool

Ampak žal bo ponudba, dokler bo povpraševanje. Na povpraševanju (osveščanju) moramo delat, a kaj, ko smo ljudje tako slabo učljiva vrsta. :sad:
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Slavica » 09 Dec 2013, 14:00

pa začeli so že s pokanjem, kaj še bo :madhous:e
Slavica
 

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a motherwolf » 16 Dec 2013, 20:23

Proti tem neumnim in primitivnim sredstvom, ki na bi bila izraz veselja...in to v času praznikov miru. Jezus sigurno ni metal petard in žvižgačev, raket. Pri vsem onesnaženju okolja, krizi se še vedno posiljuje s temi sredstvi. Treba je protestirati proti tem neumnostim z vsemi silami, ki so možne..Vsako petardo bom nadlegovala policiste :witch:
Uporabniški avatar
motherwolf
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 28 Nov 2013, 12:06

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a B&E » 17 Dec 2013, 18:40

Veliko ljudi niti ne gane, kako vpliva to na živali. Boli jih šele takrat in samo to, ko se jim zgodi kaj takega:
http://www.24ur.com/foto-in-video-sara- ... tardo.html
Še ta mladenič v prvem videu neuporablja danes več petard, ampak ne zaradi tega ker moti in ogroža druge ampak, ker ga je sam nasrkal in je sedaj "bogi" :mad: žalostno, da smo ljudje tako sebični...
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Slavica » 17 Dec 2013, 19:58

Vsako leto za staro leto se čisto zaroletamo in mirimo Rexija.
To pokanje je pred leti zelo travmiralo tudi (sedaj že pokojnega) tasta - človek je preživel drugo svetovno vojno,
večino sorodnikov so mu pobili pred očmi. Zadnje leto življenja je bil precej dementen in zadnjega skupnega starega leta nikoli
ne bom pozabila - jokal je in kričal, da prihajajo, da že streljajo, revež je tisto grozljivo travmo preživljal ponovno
in nikakor se mu ni dalo dopovedat, da temu ni tako :sad: .
Slavica
 

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a B&E » 17 Dec 2013, 20:37

O joj :shock: Saj petarde so prepovedane, samo kaj ko rakete niso...ravno tako pokajo in prihaja do nesreč. Tega ne bo nikoli konec, ker pirotehniko uporabljajo po celem svetu za vsako praznovanje. Če bi še rakete vsaj omejili na en dan, bi bilo veliko bolje, ne pa da jih lahko kupiš kadar želiš in spuščaš kadar želiš. Seveda pa vsa pirotehnika ne bo nikoli prepovedana, ker jo mora tudi sama država uporabljati za praznovanja kot je bil naprimer vstop v EU :madhous:e
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Šlepi » 18 Dec 2013, 08:09

Pravijo, da je kriza. Dokler ma folk denar zato, da ga vlaga v možnost, da mu zaradi enega blesavega poka prste razmrcvari, ki mu jih potem v javnem sektorju (po katerem se tako rado pljuva in ga je bojda preveč) z javnim denarjem (ki ga bojda ni še za najnujše) plačani zdravniki skzupaj zašije, težko govorimo o kakšni krizi, razen morda kakšni mentalni... :fool
Hello, hello remember me? I'm everything you can't control :pardon:
Uporabniški avatar
Šlepi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 476
Pridružen: 25 Nov 2013, 22:42

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Malina » 18 Dec 2013, 09:31

:text-goodpost:

Skoraj enak efekt, samo z veliko manj nevarnosti bi dosegli, če bi kar bankovce zažigali...
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a motherwolf » 30 Dec 2013, 17:15

Glih včerej me je klicala prijateljca. "Pravi, da je njena psička čist fertik zaradi pokanja. Mala Mimi je posvojena iz Bosne, kjer je zibelka pirotehnike. Bila je zavržena na ulico, zapuščena in čisto mlada je skotila šest al sedem mladičkov. :cry: Uboga reva še vedla ni kaj se ji dogaja. In bogve kaj vse je doživela. Potem se je njene dušice usmilila moja prijateljca in je rekla, da jo bo vzela. :dontknow Tisti pogled uboge živali jo je strl. In akcija...moj znanec je vzel denar za bencin, se usedel v avto in odšel ponjo. Še prej sem se dogovorila, da jo je sterilizirano in čipirano prevzel in prinesel v Slovenijo , v nov dom. :clapping: In sedaj te preklete petarde spet harajo po duši vseh živali..."pospešeno diha, trese se po vsem telesu, rine podme, groza jo je" pove prijateljica...."kaj naj , pomagej?" ...Nč. " Povem ji edino kar znam. Naredi ji zavetje, čimbolj ignoriraj in deluj umrjeno. Poskusi zvočno izolirati stanovanje kot je možno in bodi z njo....Prekleti petardarji... :evil:
Uporabniški avatar
motherwolf
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 28 Nov 2013, 12:06

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a motherwolf » 30 Dec 2013, 17:23

Smo šli danes na sprehod...pa stojimo mal in čakamo pobrati drekec, ko se nekaj metrov stran trije mladoletni mulci hihitajo. Ena punčka kakih 12, in dva fantina kakih 13 let...Postanem pozorna in vidim, da ima navečji v rokah "fajarcajk"....Obrnem se proti njim in jih pogledam z ubijalskim pogledom.." de ne bi slučajno kermu na misu pršlo kakšne petarde metat", jim zabičam. "Sej ne bomo" ....Ko smo odšli nekaj par deset metrov naprej pa je vseeno počilo. Sicer daleč zadaj, a vseeno. Ko jih srečam, jih bodo dobro slišali. Prokleta mularija....tastari takele otročaje pustijo s pirotehniko v tacah. omg Pol pa cmerajo"........nesreča". Starši, ki si to dovolijo bi morali biti obravnavani skupaj s svojimi pamži na socialnih službah... :angry-tappingfoot:
Uporabniški avatar
motherwolf
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 28 Nov 2013, 12:06

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a jojoba. » 30 Dec 2013, 20:54

Mene pa ena taka žalost prevzame, ko stojim v vrsti pred blagajno, pred mano "revež" v obleki gradbenega podjetja z zgaranimi rokami in žalostnim obrazom, v košarici pa bageta za 39 centov in najcenejša čokoladna tablica (za energijo najbrž). Za mano pa fotr s podmladkom s polnimi rokami "ugodno znižane" pirotehnike. Študiram, kje smo izgubili nit... :sad:
jojoba.
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 11 Dec 2013, 19:02

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a B&E » 30 Dec 2013, 21:25

Meni je tudi žalostno da ljudje denar namesto za te bedarije porabijo z kaj boljšega :fool

Motherwulf naslednjič zagrozi z policijo, to vedno vžge :smiles:
Uporabniški avatar
B&E
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1004
Pridružen: 23 Nov 2013, 13:50

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Slavica » 31 Dec 2013, 05:04

pa je tu, dan pokanja :madhous:e
spet bomo lovili prave trenutke, da peljemo Rexija lulat, se vkopavali v zemljo, ko bo
od strahu vlekel kot zmešan, čeprav tega sicer nikoli ne počne. Na plenično pa noče lulat :sad:
naj bo čimprej konec :angel: :evil:
Slavica
 

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Mačja mama » 31 Dec 2013, 10:54

Mogoče bom zdej čist mimo ustrelila, ne me raztrgat, ampak tko mi je na pamet padlo - kaj pa kakšna desenzitivizacija skozi celo leto?
Najprej pokaš tako da s knjigo treščiš po mizi, pa daš psu priboljšek. Potem pokaš balone z buciko, potem mečeš kaj težkega na tla, itd., zmerag glasneje... da se žival navadi pokanja in ji ni več takšen nepredstavljiv stres...
Uporabniški avatar
Mačja mama
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 Dec 2013, 09:43

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Slavica » 31 Dec 2013, 11:08

zanimiva ideja, čeprav pri našem starcu tega ne bomo probali, pri kakšnem mlajšem psu bi pa mogoče tole delovalo? :scratchhead:
Našega bomo zaroletali (vsako leto sem za Silvestra še posebej hvaležna za kvalitetna okna, ki zadržijo veliko hrupa), ga nič "ubogi ubogi",
ampak samo mirno, kot da ni nič.
(pa, MM, tu te ne bo noben raztrgal :) )
Slavica
 

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Mačja mama » 31 Dec 2013, 11:49

Slavica napisal/-a:(pa, MM, tu te ne bo noben raztrgal :) )


Rabim tudi jaz desenzitivizacijo, zgleda... :smiles: :smiles: :smiles:
Uporabniški avatar
Mačja mama
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 Dec 2013, 09:43

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a ShebaPuhi » 31 Dec 2013, 11:51

Mi smo u teh dnevih tud hvalezni za kvalitetna okna, zurk s preglasno glasbo in gosti pa ne delamo od kar smo prvo micko dam prpelal :petkitty:
Pri nas to zgleda tako da sta mami pa oci na kavcu pred tv-jem zraven se kosmatinca crklata :friends:
Sheba&Puhi
Uporabniški avatar
ShebaPuhi
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 379
Pridružen: 29 Dec 2013, 11:11

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Slavica » 31 Dec 2013, 20:15

Rex noče lulat nikakor, že poka in se bliska vse okoli :madhous:e :sad:
Slavica
 

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a LukaLajka » 05 Jan 2014, 12:41

Stanje se izboljšuje (na pretekla leta) vendar bi bilo potrebno tole popolnoma prepovedati. Za veselje nekaterih trpijo in živali ter mi ostali ljudje.
LukaLajka
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 07 Dec 2013, 21:05

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Buba » 31 Jan 2014, 01:24

...mene pa zanima, ali je bila odprta kakšna peticija proti petardam???? jaz sem podpisala eno hrvaško preko Prijatelja životinja... nikjer pa nisem zasledila nobene slovenske peticije... Z velikim veseljem bi jo namreč podpisala... zavedati se moramo, dokler bo z zakonom dovoljena uporaba pirotehničnih sredstev v prazničnem času, tako dolgo bo pokalo... zato je na nas, da se gre s peticijo v državni zbor za spremembo zakona... ko vidim, kako živali trpijo, mi je prav težko pri srcu... ob pokanju trpim tudi sama.. na srečo se moja psička v stanovanju ne boji pokanja, a je potrebno tudi v prazničnih dneh iti ven in opraviti potrebo in vse skupaj je za vse nas zares veliko trpljenje... včasih zares ne razumem ljudske rase... ni mi jasno, kdo uživa ob pokanju?!
Uporabniški avatar
Buba
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 20 Jan 2014, 00:16

Re: PIROTEHNIČNA SREDSTVA – NE, HVALA!

OdgovorNapisal/-a Malina » 31 Jan 2014, 10:37

Ljudje smo ena čudna živalska vrsta, tako na splošno...ampak nekako smo se znašli na vrhu evolucijskega drevesa in sedaj zezamo vse po spisku, ki so pod nami - počnemo z njimi, kar nam pade na pamet. Včasih človek pomisli, da bi vse funkcioniralo, če bi se evolucija pri gorili ustavila. Prepričana sem, da bo v naslednjem krogu previdnejša. :fool

Sicer pa poteka akcija Petarde? Ne, hvala. Fb stran: https://www.facebook.com/petarde.ne.hvala

Tu boš dobila več informacij. Tudi precejšen del slovenskih društev se je pridružil pobudi proti uporabi pirotehnike - več informacij dobiš na portalu Pes - moj prijatelj.
Uporabniški avatar
Malina
Registriran uporabnik
 
Prispevkov: 1158
Pridružen: 25 Nov 2013, 16:45


Vrni se na LAJKA GLASNO RAZMIŠLJA



Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

cron